Projekt czytelniczy

W związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła prowadzi różne d...

Konkurs czytelniczy

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"  - Wisława Szymbors...

Zbiórka baterii

Także i w tym roku w naszej szkole prowadzona jest zbiórka zużytych baterii. Jeżeli posiada...

Cała Polska czyta dzieciom

Jak to już jest w zwyczaju nasza szkoła, także i w tym roku bierze udział w akcji "Cała Polska czy...

 

•Drukuj• •PDF•

gmach Biblioteki Śląskiej w Katowicach- Biblioteka w której książkę z półki podaje komputer?

- Właściwie to tak .... w  Bibliotece Śląskiej w Katowicach.Może nie do końca tak to wygląda, ale Biblioteka Śląska jest całkowicie skomputeryzowana. Książki do wypożyczalni lub czytelni zamawiamy przez komputer (otrzymujemy kartę biblioteczną, swój login i hasło). Kiedy wybierzemy już określone pozycje i je zamówimy, wtedy w sposób automatyczny są ściągane z przypisanej półki na określonym poziomie (nowoczesny system magazynowania) i wyruszają w drogę np. do wypożyczalni. Tam dopiero do działania przystępuje bibliotekarz, który nam je podaje i wpisuje do naszej karty czytelnika.
Początki Biblioteki Śląskiej sięgają lat 1922-23, kiedy to powstała Biblioteka Sejmu Śląskiego. Początkowo gromadziła ona głównie księgozbiór prawniczy. Była najstarszą biblioteką na Górnym Śląsku. Z biegiem lat przekształciła się w bibliotekę publiczną o charakterze naukowym. Obecnie liczy ok. 2 milionów woluminów z różnych dziedzin. Szczególnie cenne są rękopisy i starodruki. Biblioteka posiada także bogate zbiory z zakresu literatury regionalnej. Wciąż wzrastająca liczba zbiorów spowodowała konieczność wybudowania nowego gmachu. W czerwcu 1989 roku ogłoszono konkurs na projekt nowego gmachu. Wygrała go grupa ARAR (w składzie Marek Gierlotka, Jurand Jarecki, Stanisław Kwaśniewicz). Uroczyste otwarcie nowego gmachu nastąpiło 24 października 1998 roku.
Biblioteka Śląska to biblioteka naukowa, ale pełni także funkcję biblioteki wojewódzkiej. Należy także do bibliotek tworzących narodowy zasób biblioteczny tj. podstawowy zbiór publikowanych i rękopiśmiennych dokumentów bibliotecznych wytworzonych przez Polaków lub Polski dotyczących, przechowywanych w bibliotekach polskich, oraz dokumentacji o polonikach przechowywanych w bibliotekach zagranicznych.

Adres:
Biblioteka Śląska(gmach główny)
Plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

Źródła tekstu i ilustracji:
http://www.bs.katowice.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Biblioteka_%C5%9Al%C4%85ska

W bibliotece

fifi.jpg

Kartka z kalendarza


Dzisiaj jest: Środa
24 Lipca 2024
Imieniny obchodzą
Antoni, Kinga, Krystyna, Kunegunda,
Olga, Wojciecha

Do końca roku zostało 161 dni.
Zodiak: Lew

Ankieta

Jakie książki czytasz najczęściej?
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj690
mod_vvisit_counterTen tydzień2516
mod_vvisit_counterTen miesiąc29855
mod_vvisit_counterPoprzedni miesiąc28511
mod_vvisit_counterWszystkich2723081

•Aktualnie•: •gości 15• •połączonych•
• You are here:•   StartCiekawostkiBiblioteki w PolsceBiblioteka Śląska
| + - | RTL - LTR

Polecamy

  • Panel1
  • Panel2
  • Panel3
  • Panel4
  • Panel5
  • Panel6
  • Panel7

Cytaty

 

Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.